یارانه و راهنمایی یارانه
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
داستان آموزنده جدید, داستان بسیار زیبا, داستان جالب, داستان جدید

قرعه حذف یارانه به نام ۵.۵ میلیون نفر افتاد

سه‌شنبه 26 اسفند 1393

  قرعه حذف یارانه به نام ۵.۵ میلیون نفر افتاد

سرانجام با تصویب تبصره "۲۱" لایحه بودجه سال آینده و کاهش ۳۰۰۰ میلیارد تومانی منابع توزیعی یارانه، این‌بار دولت نه مختار بلکه ناچار به حذف ۵.۵ میلیون یارانه‌بگیر برای تعادل در هزینه و درآمد ناشی از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌هاست.
به گزارش مشرق، بعد از بحث و بررسی‌های بسیار بین دولت و مجلس تصمیم براین شد تا از ۴۲ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده برای توزیع نقدی و غیرنقدی که همواره تمامی آن در قالب یارانه نقدی بین متقاضیان تقسیم می‌شد، حدود ۳۰۰۰ میلیارد کاسته شده و ۳۹ هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه‌های نقدی باقی بماند.

با این تغییر باید برای جلوگیری از کسری بیشتر در پرداخت یارانه در سال آینده، حدود پنج میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از لیست یارانه‌بگیران خارج شوند تا با کاهش ۳۰۰۰ میلیارد تومانی هزینه، بین منابع تعیین شده در قانون و آنچه که دولت هزینه می‌کند تعادل برقرار باشد.

در سال جاری نیز با وجود تاکید تبصره هدفمندی بر پرداخت یارانه به نیازمندان، سقف پرداختهای نقدی حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان بود و با یارانه‌ای که در هر ماه به حدود ۷۶ میلیون نفر پرداخت می‌شد تاحدودی سازگار بود؛ از این رو با وجود تذکرات و انتقادات کارشناسان و نمایندگان نسبت به غربالگری، دولت نسبت به حذف چند میلیونی پردرآمدها ورود نکرد اما با این مصوبه، سال آینده حذف یارانه‌بگیران غیرنیازمند گریزناپذیر است چراکه درغیر این صورت حساب کسری‌های دولت در هدفمندی از دوره‌های قبل نیز بیشتر خواهد شود.
 
برای دیدن ادامه مطلب اینجا را کلیک کنید

4 معیار شناسایی پولدارها

سه‌شنبه 26 اسفند 1393

4  معیار شناسایی پولدارها

نمایندگان مجلس برای شناسایی افراد ثروتمند به‌منظور حذف از لیست 76 میلیون نفری دریافت‌کنندگان یارانه نقدی، چهار معیار «شرایط اقلیمی»، «بعد خانوار»، «محل سکونت» و «میزان درآمد» خانوار را تعیین کردند.
 به گزارش مشرق، سرانجام پس از مطرح شدن سناریوهای مختلف درباره چگونگی شناسایی پولداران برای حذف از لیست یارانه‌بگیران و اصلاح شیوه پرداخت یارانه نقدی از سوی دولت، نمایندگان مجلس در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه سال 94 کل کشور سقف پرداخت یارانه نقدی را با 3 هزار میلیارد تومان کاهش، 39 هزار میلیارد تومان تصویب کردند که این مصوبه دولت را ملزم به حذف یارانه نقدی 5/ 5 میلیون نفر می‌کرد.

با توجه به مصوبه روز گذشته مجلس، دولت می‌تواند با در نظر گرفتن معیارهای فوق و با استفاده از بانک‌های اطلاعاتی موجود، جامعه هدف را به‌منظور حذف از لیست 76 میلیونی یارانه‌بگیران شناسایی کند. البته در بخشی از مصوبه یارانه‌ای مجلس قید شده است دولت مجاز به جابه‌جایی تا 10 درصد در هزینه‌های هدفمندی است. این بند می‌تواند میان‌بری برای دولت باشد تا در صورتی که نتواند به دلیل چالش‌های پیش‌رو، خط جداکننده میان یارانه‌بگیران و گروه‌های برخوردار قائل شود، با جابه‌جایی منابع از حذف پولدارها چشم‌پوشی کند.

نمایندگان مجلس برای شناسایی افراد ثروتمند به‌منظور حذف از لیست 76 میلیون نفری دریافت‌کنندگان یارانه نقدی، چهار معیار «شرایط اقلیمی»، «بعد خانوار»، «محل سکونت» و «میزان درآمد» خانوار را تعیین کردند. بر همین اساس دولت با در نظر گرفتن این معیارها و با توجه به کاهش 3 هزار میلیارد تومانی منابع پرداخت یارانه نقدی، باید یارانه نقدی حدود 5/ 5 میلیون نفر را در سال 94 قطع کند.
 

برای دیدن ادامه مطلب اینجا را کلیک کنید

اعلام زمان ثبت‌نام جاماندگان از یارانه‌نقدی

سه‌شنبه 26 اسفند 1393
 اعلام زمان ثبت‌نام جاماندگان از یارانه‌نقدی
قانون بودجه ۹۴ از یک طرف دولت را ملزم به حذف پردرآمدها کرد و از طرف دیگر، دولت موظف شد نسبت به ثبت‌نام جاماندگان از یارانه در فروردین ۹۴ و پرداخت یارانه به آنها اقدام کند.
به گزارش مشرق، سال جاری برای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌‌ها به ویژه شناسایی و حذف یارانه پردرآمدها بسیار پر فراز و نشیب بود. از تبلیغ و اطلاع رسانی پر هیاهوی دولت و مسئولان در فروردین ماه نسبت به انصراف مردم از دریافت یارانه نقدی و نه جامعه به این موضوع باعث شد، تا نگاه‌ها به شناسایی و حذف اجباری پردآمدها از یارانه نقدی شود.

در این راستا نیز از مسئولان دولتی گرفته تا نمایندگان مجلس و کارشناس اظهارنظر‌های متفاوتی مطرح شد که نشان از داشتن دغدغه برای رسیدن به راهکار اجرایی مناسب و بدون تنش این موضوع داشت، با این حال در اولین گام وزیر اقتصاد از تریبون مجلس خبر از شناسایی 10 میلیون پردرآمد داد، اما پس از آن عقب نشینی صورت گرفته که بعدها از سوی کارشناسان و برخی نمایندگان علت آن را ملاحظات انتخاباتی سال آینده و به خاطر عدم محبوبیت توصیف کردند.

اتفاق جالب آنکه پس از کش و قوس‌های مختلف در مجلس برای حذف غیر نیازمندان یارانه بگیران قانون بودجه 94 نشان می‌دهد، نه تنها خبری از حذف پردرآمدها نیست، بلکه قرار است تلاش دولت نیز که هزینه مادی و معنوی زیادی نیز روبرو بود بی نتیجه بماند و حدود 2 میلیون نفری که یا انصراف داده یا جا مانده‌ بودند، می‌توانند با یکی از بند‌های بودجه‌ای به جمع یارانه بگیر بپیوندند.
 

برای دیدن ادامه مطلب اینجا را کلیک کنید

نحوه جدا کردن یارانه نقدی از خانواده

جمعه 22 اسفند 1393